Také jí nemůžete odolat? Možná jste čokoholici. Používejte k ukojení své závislosti jen kvalitní čokoládu s vysokým obsahem kakaa, ať už nalámanou na čtverečky nebo rozpuštěnou v šálku.

Základem jsou kakaové boby

Kakaové boby jsou plody kakaovníku pravého, který pochází původně z tropické oblasti Jižní Ameriky. Jsou to žluté nebo červené bobule obsahující desítky černohnědých oválných semen. Ta se po oschnutí z plodů vyloupnou, očistí, fermentují a usuší. V čokoládovně se pak dále praží, loupou a pak se rozemelou na tučnou kakaovou hmotu. Pravá čokoláda se vyrábí z kakaové hmoty, cukru a kakaového másla, tedy tuku získaného z kakaové hmoty.

Božský kakaový nápoj

Kakaové boby se do Evropy dostaly až po objevení Ameriky, ale staří Aztékové a Mayové je používali již několik tisíc let před tím. Podle staré mexické legendy daroval kakaové boby lidem aztécký bůh Quetzalcoatl, a nápoj z nich vyrobený se proto označoval za božský. Jako první přivezl boby do Evropy již Kryštof Kolumbus, ale tehdy se ještě čokoládový nápoj neujal. Připravoval se totiž po aztécku s pepřem. O dvacet let později objevili kakaovník vojáci španělského dobyvatele Cortéze. Jeho lidé do hořké tekutiny přidali třtinový cukr a vanilku, a tak se dostal na španělský dvůr, kde se stal luxusním nápojem, jehož receptura byla po dlouhou dobu tajena.

TIP: Vyzkoušejte naši „božskou“ horkou belgickou čokoládu, čokoládový nápoj s bohatou mléčnou pěnou posypaný kousky belgické čokolády.

Čokoládová láska

Evropané se o čokoládu zajímali zprvu hlavně pro její afrodiziakální účinky, kterým věřil aztécký král Montezuma v době, kdy se s ním setkal dobyvatel Cortéz. Francouzské šlechtičny nechávaly z tohoto důvodu v 18. století s oblibou servírovat čokoládu svým milencům.

První tabulka čokolády

V 17. století se čokoládové boby prosadily ve Francii a šířily se po Evropě. Čokoládový přelom nastal roku 1828, kdy vynálezce Holanďan Coenraad van Houten přišel na to, jak oddělit kakaový prášek od kakaového másla, a vzniklé suroviny se mohly dál zpracovávat. Za dvacet let poté Angličané vyrobili první tabulku čokolády.

V rozumném množství prospívá

Čokoláda nejen ovlivňuje pozitivně náladu, ale také přispívá k upevnění zdraví. Vědci dokázali, že látky, které obsahuje kvalitní hořká čokoláda, snižují v přiměřeném množství riziko srdečního onemocnění a chrání tělo před rakovinným bujením.